W tym miejscu zamieszczone zostały linki do stron internetowych zawierających zasoby jakie można udostępniać, implementować w swoich kursach bądź budować wokół nich aktywności i zadania dla studentów.

Biblioteki cyfrowe

Wolne Lektury – darmowa biblioteka literatury pięknej dostępnej w domenie publicznej lub na wolnych licencjach (ponad 5000 utworów). Do czytania w formie tekstowej lub w postaci audiobooków.

Polona – największa biblioteka cyfrowa w Polsce. Administrowana i codziennie aktualizowana przez Bibliotekę Narodową. W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki (większość w domenie publicznej).

Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji – biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

National Emergency Library – jedno z największych archiwów świata do 30.06.20 udostępnia do wypożyczenia ponad 1,4 mln e-booków. Wypożycza się publikacje na okres 14 dni. Dostępne są również publikacje polskie.

Projekt Gutenberg – obszerna internetowa i darmowa biblioteka książek z domeny publicznej, głównie w języku angielskim oraz mniejsze kolekcje w języku polskim i innych językach.

Bazy materiałów wideo

TED – krótkie wykłady i mowy motywacyjne z różnych dziedzin. Dostępne online, głównie anglojęzyczne, ale z polskimi napisami (trwają zazwyczaj około 20 min).

TEDed – zbiór animacji, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć się z zagadkami logicznymi (wersje angielskojęzyczne z polskimi napisami).

Khan Academy – darmowe lekcje video, kursy i ćwiczenia online (dostępne w języku polskim). Udostępnione materiały dotyczą wielu dziedzin i tematów, np. matematyki, fizyki, ekonomii, a nawet działania kryptowalut takich jak Bitcoin. Strona, aplikacja mobilna i wiele treści dostępnych jest już w języku polskim – link.

Serwis Ninateka – to serwis, zawierający filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe (ponad 7 tysięcy dostępnych bezpłatnie i bez logowania plików audio i video). Serwis udostępnia nauczycielom i uczniom także konto EDU. Jego posiadacze mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym. Materiały przydatne w nauce języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki, wiedzy o filmie lub teatrze.

Wszechnica.org.pl – serwis oferuje zapisy wideo i audio kilkuset wykładów, spotkań, debat i wywiadów z takich instytucji jak Collegium Civitas, Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacji im. Bronisława Geremka czy Polskiej Akademii Nauk.

Filmoteka Szkolna – wyjątkowy, unikalny zasób polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, które mogą stanowić wartościowe uzupełnienie realizowanych programów kształcenia.

Biogramy.pl oraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny – niezależne publikacje medialne zawierające biogramy wzbogacone o materiału multimedialne, możliwe do wykorzystania w pracy naukowej, edukacyjnej i popularyzacji wiedzy.

UAMmówi – baza wykładów wygłoszonych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniejsze wykłady znajdują się tu – Filmoteka UAM.

Muzea i wirtualne spacery

wiele muzeów udostępnia swoje kolekcje w całości lub części do zwiedzania online. Oferują pliki graficzne bardzo dobrej rozdzielczości, wideo, a nawet wirtualne spacery. Poniżej przykładowa lista muzeów:

Wirtualne Muzeum 360VR

Kulturadostepna

E-muzeum

Fine Arts Museum

Louvre

Musee-Orsay

Centre Pompidou

Met Museum

Museo del Prado

Museo Reina Sofia

Serwisy naukowe i popularnonaukowe

Coursera – platforma oferująca darmowe kursy online z uniwersytetów z całego świata. Tematyka kursów jest bardzo różnorodna (dotyczy wszystkich obszarów wiedzy).

Centrum Nauki Kopernik – strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne. Bardzo wiele inspiracji i materiałów do pracy edukacyjnej znajduje się w zakładce http://www.kopernik.org.pl/kopernikwdomu/, ale warto również zaglądać na profil ma Facebooku, gdzie codziennie publikowane są informacje i filmy o ciekawych aktywnościach do wykonania w domu.

Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej – portal udostępnia bezpłatne materiały edukacyjne, m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

Serwis IPN Przystanek historia – to popularnonaukowy serwis internetowy, zawierający kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych oraz z blisko 1000 materiałów multimedialnych, m.in.: filmów dokumentalnych, relacji z konferencji, spotkań autorskich oraz addycji radiowych.

Strona Krajowego Biura programu eTwinning – europejska strona internetowa programu eTwinning zawiera gotowe zestawy projektowe (przetłumaczone na język polski) oraz pojedyncze zadania dla nauczycieli. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych.

Muzykoteka Szkolna – Muzykoteka Szkolna to narzędzie wspomagające edukację muzyczną. Zawiera blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Google Art&Culture – portal zawierający treści związane ze sztuką (od obrazów i rzeźb po fotografie i street-art). Umożliwia przeglądanie obrazów, wirtualnych wystaw, a także pozwala spacerować po wnętrzach wielu muzeów z całego świata (StreetView).

Meridian – zestaw „warstwowych” map do geografii, historii, biologii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego i hiszpańskiego (aby skorzystać z map należy wpisać przy rejestracji kupon promocyjny: naukawdomu).

Edukacja ekologiczna z WWF – materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć na temat świata przyrody (materiały PDF, propozycje eksperymentów, komiksy itp.)